Jubileusz V-lecia zespołu "Chabry" i Koła Aktywnych Pań "Olszanki"

Jubileusz Chabry i olsznki-420 listopada 2014r. w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza miała miejsce podwójna uroczystość. Jubileusz 5 -lecia świętował Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Chabry" oraz Koło Pań Aktywnych „Olszanki". Uroczystość składała się z dwóch cześć: Koncertu jubileuszowego w wykonaniu dzieci z zespołu „Chabry" który zaprezentował wiązankę polskich tańców narodowych oraz tańców i pieśni z regionu Krajna, Wielkopolska i Kujawy oraz poczęstunku przygotowanego przez Panie „Olszanki".

Zatem zaproszeni goście mogli w pełni przekonać się o talentach jubilatów. Wśród gości obecni byli: Dyrektor NSP Olszewka Bernadeta Tadych-Manuszewska, Prezes Stowarzyszenia Ryszard Kamiński, Aleksandra Konieczna radna Gminy Nakło nad Notecią, Jarosław Warmke – Radny Powiatowy oraz opiekun Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Nakło nad Notecią, Dorota Stanek Dyrektor biura Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo dla Krajny i Pałuk, Aleksandra Gajos z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Sołtys wsi Olszewka Ryszard Kubiak, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Nakło nad Notecią, sekretarz Rady Rodziców NSP Olszewka Katarzyna Szynakiewicz oraz rodzice dzieci tańczących w zespole „Chabry". Zebranych gości przywitała Agata Minda, która przedstawiła krótko jubilatów:
Początki „Chabrów" i „Olszanek" to rok 2009, wówczas w stowarzyszeniu realizowany był projekt „Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Olszewce jako Centrum edukacji na wsi dla młodych i starszych" w ramach którego odbyły się warsztaty wokalne i taneczne dla dzieci oraz zajęcia z haftu krajeńskiego dla dorosłych oraz projekt „Olszewka tańczy i śpiewa w strojach krajeńskich" w ramach którego zakupiono materiał i uszyto stroje krajeńskie dla młodych tancerzy a Panie Olszanki tak przepięknie je wyhaftowały.
Pierwszy występ zespołu miał miejsce 18 grudnia 2009 roku a pierwszym instruktorem zespołu była Pani Katarzyna Bień, od stycznia 2010 roku rolę instruktora i kierownika zespołu pełni Agata Minda.
W roku 2011/2012 zostało zakupione obuwie do tańca ludowego oraz wykonane haftowane chusteczki, działania to było efektem kolejnego projektu „Wiejska Akademia Umiejętności - warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, taneczne i festiwale w Olszewce"
Zespół początkowo występował pod nazwą Regionalnego Zespołu Taneczno-wokalnego a od roku 2010 przyjął nazwę „Chabry" w odniesieniu to koloru strojów w których występuje. Autorem nazwy jest dyrektor szkoły Pani Bernadeta Tadych-Manuszewska. Przez te 5 lat zespół koncertował 40 razy w kraju i zagranicą.
Panie Olszanki mimo że rozpoczęły swoją wspólną współpracę od haftu krajeńskiego słyną ze swoich zdolności kulinarnych. Na swoim koncie moją kilkadziesiąt nagród zarówno na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Zdobywają nagrody na takich konkursach jak: Smaki Krajny i Pałuk, Nasze Kulinarne Dziedzictwo, Z kuferka Babuni. Panie mogą się również poszczycić tak prestiżowymi nagrodami jak „Smak Roku 2013" na Festiwalu Smaku w Grucznie oraz Perłą 2014 przyznaną przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Nagrodzonych produktów i potraw można spróbować na stoisku Pan Olszanek podczas festynów, dożynek, targów a są to nalewki, pierogi, ser smażony, pitoloki, tort karmelowy, domowa czekolada, konfitury, zupy.
Panie Olszanki jak nie pichcą to oczywiście śpiewają piosenki ludowe, biesiadne przy akompaniamencie Pana Edzia Chwiłki, któremu poświęcony był również pierwszy projekt jaki zrealizowały Olszanki „Edward na harmonii gra" w ramach którego zakupiony został akordeon.

Wyszukiwanie na stronie

logo stow

logo-rp

kort_t

pole_g

Gościmy:

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Gościliśmy:

4555089
Dziś
Wczoraj
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
494
656
5573
4487898
32973
40535
4555089

Your IP: 54.163.195.125
Server Time: 2024-03-29 15:42:14
finansowanie